Loading color scheme

Jak vybrat solární elektrárnu?

Přemýšlíte o energetické svobodě a soběstačnosti. Pak jistě využijete dotační program Nová zelená úsporám a stačí popřemýšle kam nejlépe fotovoltaické solární panely umístit. Instalovat je na střechu svého domu či chalupy nebo na zahradu, pro každé místo existuje optimální řešení.

Pro každého je vhodné jiné řešení, stejně jako každý dům je jiný, tak i každý vlastník domu je osobnost s vlastními potřebami. Zda se rozhodnout pro menší nebo větší elektrárnu záleží na mnoha faktorech. Menší elektrárny jsou levnější a větší procento z jejich ceny pokrývá dotace. Větší elektrárny vyrobí více energie jak v zimě, tak i přes letní sezónu a uspoří tak více peněz.

Systémy s baterií jako bonus navíc zajistí váš dům před výpadky sítě a zajistí Vám větší soběstačnost.

V podmínkách České republiky solární panely o špičkovém výkonu 1 kWp vyrobí přibližně 980 kWh elektrické energie ročně. Pro zjednodušení lze v ČR počítat 1000 kWh/kWp/rok.

Nejčastěji se umisťují fotovoltaické panely na střechách. Má to svoje důvody, jsou tak nejblíže slunci a při dobré sklonu jim nic nestíní. Je důležité, aby místo, kde budete panely instalovat bylo na přímém slunečním záření, ideálně na jihu a ve sklonu 35°– 45°. Toto jsou ideální předpoklady, ale nebojte se lze panely umístit i na plochou střechu nebo střechu se sklonem jen 15°. Panely však ztrácí svou samočisticí schopnost a potřebují pravidelnou údržbu. Nikdy fotovoltaické panely neistalujeme na severovýchod, severozápad nebo rovnou na sever. Ztráta na výkonu by byla 30 až 50% a pořízení solárních panelů by se vám nevyplatilo.

Výkon elektrárny musí být menší než 10 kWp, pokud chcete žádat o dotaci a chcete se vyhnout nutnosti držet licenci. Fotovoltaická elektrárna by neměla vyrobit více energie, než jaká je stávající nebo plánovaná spotřeba vašeho rodinného domu. Fotovoltaické elektrárny vždy musí nějkým způsobem zajistit akumulaci přebytku elektřiny, která se nespotřebuje hned, a to díky řízenému ohřevu teplé vody v bojleru nebo v akumulačních nádržích nebo ukládání elektřiny do lihiových akumulátorů.