Loading color scheme

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy pokládané v souvislosti s fotovoltaickými elektrárnami...aneb co byste měli vědět, než si necháte instalovat solární elektrárnu.

Nemovitost, u které chcete instalovat fotovoltaické panely musí být v katastru nemovitostí zapsána jako rodinný dům nebo objekt, kde minimálně polovina podlahové plochy slouží k bydlení. Bytový dům může mít nanejvýš tři byty. Z celkového množství vyrobené energie musíte 70 % spotřebovat. S touto podmínkou při navrhování systému počítáme. Také je nutná akumulace přebytků elektřiny do vody, tzn. ohříváte si vodu v bojleru vlastní elektřinou, nebo si přebytky elektřiny můžete ohřívat vodu a ukládat elektřinu do fyzické baterie. Pokud tyto podmínky splníte, můžete s dotací počítat.

Rádi vám připravíme konkrétní cenovou nabídku přesně na míru Vaší nemovitosti a individuálním potřebám domácnosti. Na základě Vaší roční spotřeby propočítáme na kolik je pro Vás fotovoltaická elektrárna vhodná a kolik s ní můžete ušetřit. 

Díky fotovoltaice na klíč za vás vše rádi vyřídíme. Učiníme nezbytné kroky při řešení dotace z programu Nová zelená úsporám. Vyřízení dotace a povolení připojení výrobny do sítě od distributora je součástí smlouvy o dodávce fotovoltaické elektrárny. Předáte nám plnou moc k zajištění potřebné administrativy našimi pracovníky (Smlouva o připojení výrobny, Žádost o první paralelní připojení zdroje, dotace ze SFŽP včetně případné komunikace s Úřadem památkové péče a Ministerstvem životního prostředí, pokud je vaše nemovitost v chráněné krajinné oblasti či památkové zóně). Dotaci povolení distributora a kompletní dokumentaci vyřešíme na základě dohody obvykle do 9 týdnů od podpisu smlouvy souběžně s realizací elektrárny. 

Rádi vám připravíme konkrétní cenovou nabídku, když nám pošlete nezávaznou poptávku. Dotace od státu představují obvykle cca 30 % celkové ceny fotovoltaické elektrárny.

Fotovoltaické panely mohou být i po 25 letech stále funkční, jejich výkonnost bude však odhadem nižší cca o 20 %. Nelze tedy úplně přesně říct, kdy skončí jejich životnost. Jestliže ten okamžik nastane, platí, že pověřené firmy musí likvidaci řešit stejným způsobem jako je dnes řešena likvidace starých spotřebičů. Všichni dovozci panelů, totiž mají povinnost odvádět za panely recyklační poplatky.

Ano, v místech, kde není přípojka na distributora je možno instalovat tzv. ostrovní fotovoltaickou elektrárnu. S instalací těchto typů fotovoltaických elektráren máme již řadu zkušeností z našich předcházejících realizací

Vždycky záleží na tom, jaký typ fotovoltaické elektrárny zvolíte a na jakém místě ji budeme instalovat. Další důležitý atribut je orientaci střechy. A s tím přímo související podmínka, zda na panely bude dopadat přímé sluneční záření a nebude jim z okolí nic stínit. Po získání těchto informací je možné orientačně propočítat úsporu elektrické energie.

Až do konce roku 2021 nebo do vyčerpání alokace stát nabízí majitelům rodinných domů investiční dotaci na instalaci fotovoltaické elektrárny na klíč. Majitelé rodinných domků, jejichž nemovitost je zapsána v katastru nemovitostí jako rodinný dům mohou čerpat při splnění podmínek tzv. investiční dotaci na instalaci fotovoltaické elektrárny. Výše podpory na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny na rodinný dům se může pohybovat od 35 000,- Kč až do 155 000,- Kč ve většině krajů. Více o dotacích se dočtete na našem blogu.

Garantujeme vám bezproblémový chod vaší fotovoltaické elektrárny po celé desítky let. Výrobci, se kterým spolupracujeme nabízí záruku na panely 25 let na ztrátu výkonu o 20 %, baterie mají záruku 10 let a střídač až 5 let. Fotovoltaické panely vám však mohou sloužit třeba i 40 let. 

 

Návratnosti Vaší investice do fotovoltaické elektrárny je závislá na velikosti instalovaného zařízení. Fotovoltaický systém na jeden instalovaný 1 kWp obnáší investici okolo 30 tisíc Kč (cena závisí na provedení). Systém 1 kWp vyrobí za rok okolo 1100 kWh elektrické energie, kterou lze spotřebovat a tím ušetřit v nákupu elektrické energie.

Samotná instalace fotovoltaické elektrárny na domě je podle náročnosti obvykle hotová max. do 3 dnů. Ihned po instalaci pouštíme fotovoltaickou elektrárnu do zkušebního provozu, takže vám ihned po instalaci začne spořit náklady za nákup energie.