Volejte

+420 702 370 731

}

Provozní doba

Po-Pá: 8.00 – 16.00

Chcete vyrábět elektřinu?

Nebo volejte: (+420) 702 370 731

Čištění fotovoltaických panelů
15. dubna, 2024

Obsah příspěvku

Všeobecně o solární panely není nutné nijak zvlášť pečovat. Panely jsou nainstalované pod určitým sklonem, a proto probíhá ve většině případů samočištění přírodními vlivy. Smetí odfoukne vítr a prach a nečistoty smyje déšť.

Ovšem pokud jsou panely pokryté větším množstvím prachu, smetím, listím, nebo ptačími výkaly, je logické, že jejich výkon může být omezen.

Pokud máte panely pod minimálním, nebo žádným sklonem, nebo v případě, že jsou panely silně znečištěné, můžete je šetrným způsobem vyčistit.

Tady je pár tipů, jak šetrně očistit solární panely:

1. Ideálně použijte teplou vodu nebo vapku

Aby nedošlo k poškození panelů, doporučujeme je čistit pouze teplou (ne horkou) vodu. S povrchem panelů je to podobné jako s lakem u auta, je choulostivý a nechcete jej narušit. Povrch fotovoltaických panelů je ze skla, a proto pro čištění výrazně nedoporučujeme hrubé mechanické nástroje, ale pouze měkké houby nebo tlakovou pistoli (neboli vapku). Raději nepoužívejte žádná čistidla – některá obsahují agresivní chemikálie a pro očištění bohatě postačí teplá voda. Na panel poničený rozleptáním od agresivního čistícího prostředku by vám výrobce záruku nejspíš neuznal.

2. Vaše bezpečnost je na prvním místě

Na střechu svého domu běžně nevstupujte. Pro práci na střechách je vhodné použít adekvátní bezpečnostní vybavení, nebo ještě lépe, nechat práci odborné firmě, která se čištěním fotovoltaických panelů zabývá.

3. Berte ohled na práci s elektrickým zařízením

Před čištěním doporučujeme fotovoltaický systém vypnout. V případě, že hrozí riziko významných rozdílů teploty vody a povrchu panelů, doporučujeme odložit čištění na vhodnější chvíli. Například pokud je slunečný letní den, není vhodné povrch panelů prudce zchlazovat a naopak.

4. Sníh roztaje

V případě, že na panely napadá sníh, dříve nebo později roztaje. V našich podnebních podmínkách je v průběhu zimy výroba elektrické energie výrazně nižší než v jiných obdobích, a proto očištěním mnoho nezískáte. Naopak může dojít během čištění k neúmyslnému mechanickému poškození povrchu panelů.

5. Kdy je vhodné panely vyčistit?

Jak jsme již zmiňovali výše, panely není vhodné vystavovat šokové změně teploty. S ohledem na bezpečnost vás i samotných panelů v zimě čištění nedoporučujeme. To, jak často zrovna vaše panely potřebují očistit, může být velmi individuální. Záleží na azimutu střechy, na které jsou panely umístěné, prostředí, ve kterém se nachází nemovitost a dalších aspektech. Nejjednodušší je zkontrolovat panely vizuálně. Tak nejlépe zhodnotíte, jaké množství prachu a nečistot na panelech ulpělo.

Čištění zdar!