Volejte

+420 702 370 731

}

Provozní doba

Po-Pá: 8.00 – 16.00

Chcete vyrábět elektřinu?

Nebo volejte: (+420) 702 370 731

Jaká je životnost baterie pro FVE?
17. června, 2024

Obsah příspěvku

Životnost baterie může výrazně ovlivnit každý majitel baterie pro fotovoltaickou elektrárnu (tedy výrobce elektřiny). A jak můžete dostat ze své baterie maximum a udělat z ní tu nejlepší baterii pro fotovoltaickou elektrárnu? Zde vám uvedeme pár informací a tipů.

Životnost Lithiových baterií se všeobecně uvádí na základě matematických modelů kolem 15-20 let. Jedná se o morální degradaci, což znamená pokles kapacity cca na polovinu – nejde o totální degradaci. Ovšem dle různých veřejně dostupných statistik z již delší dobu nainstalovaných baterií vychází průměrná degradace na 70% výkonu cca po 16 letech. Z toho vyplývá, že ve skutečnosti jsou na tom baterie o něco lépe, než se předpokládalo.

Dále lze na životnost pohlédnout skrz parametr uváděný výrobci a to je cyklovatelnost*. U baterií Solax se uvádí cyklovatelnost cca 6000x, což při průměrném množství ročních nabíjecích cyklů cca 250 (parametr uváděny asociací ČEFAS) vychází na 24 let. Zásadně ovšem záleží na způsobu využívání. A jak se tedy o baterii starat, aby vám vydržela v dobré kondici co nejdéle?

Největší chybou je ponechání baterie po delší dobu vybitou pod 20%, proto doporučujeme přes zimu nastavit v aplikaci parametr SOD (hloubku vybití) právě na tuto hodnotu (respektive je rozumné 20 – 50% kvůli rezervě v případě výpadku, ale je to značně individuální). U LiFePo baterií není problém nabíjení na 100% a naopak ji dobíjení doplna svědčí kvůli balancování. Ovšem chybou může být ponechání baterie v tomto stavu po delší dobu. Obecně lze říci, že baterie by měla v rozumných mezích pracovat stále, protože dle statistik vychází, že degradace baterie je stále stejná ať cykluje, nebo stagnuje (ovšem jde o stagnaci ve stavu nabití 20 – 80%). Baterie by také svou kapacitou měla zhruba odpovídat výkonu FV panelů na střeše. Tedy v případě velké FVE a potažmo časté a velké silové zátěží v kombinaci s malou baterií dochází k jejímu značnému přetěžování.

4 pravidla pro správné použivání baterie jsou následující:

  1. Neponechávejte baterii vybitou pod 20% na delší dobu.
  2. Při dlouhodobějším nepoužívání baterii nenabíjejte na 100%.
  3. Pro baterii je nejlepší, když stále pracuje (nabíjí se a vybíjí se při běžném provozu).
  4. Kapacitu baterie volte úměrně k výkonu fotovoltaických panelů.

* Množství nabíjecích cyklů, které baterie zvládne provést.

Společnost ACDC systems s.r.o. staví fotovoltaické elektrárny na klíč. Využíváme nejmodernější technologie , máme proškolené týmy profesionálních pracovníků a sestavy modelujeme individuálně pro každého zákazníka. Chcete mít výkonou fotovoltaickou elektrárnu za rozumnou cenu? Kontaktujte nás přes poptávkový formulář.

symbol nabíjení baterie s FV panely v pozadí